Perfumy z feromonami mit czy rzeczywistość

Perfumy z feromonami mit czy rzeczywistość

15 lutego 2022 Off By Mrs Grey

Zapachy odgrywają dużą rolę w tym, jak postrzegamy naszego partnera. Z tego powodu dużą popularnością cieszą się kosmetyki, które zawierają substancje wzbudzające pożądanie i predysponujące do ich stosowania. Ale czy te magiczne składniki naprawdę istnieją?

Feromony w perfumach: czym są i jak działają


Feromony damskie jest to ogromna grupa związków chemicznych, które są produkowane przez gruczoły w organizmie i które w specyficzny sposób wpływają na układ neuroendokrynny. Najczęściej implikowane są substancje, które wpływają na zachowania seksualne. Powoduje to reakcje u płci przeciwnej, które są odpowiedzialne za reprodukcję.

Wydzieliny te niosą informację o elementach kodu genetycznego, która jest nieświadomie odbierana przez partnera. Może ona zmienić nastrój, stan emocjonalny, a nawet fizyczny.

feromony damskie

Naukowcy dzielą wszystkie takie substancje na dwie duże grupy w zależności od ich pochodzenia

  • Organiczne – naturalnie występujące i produkowane przez zwierzęta, ludzi lub pozyskiwane z roślin;
  • Syntetyczne – wytwarzane przez chemików w laboratoriach.


Ze względu na swoją chemiczną naturę substancje te należą do różnych grup: alkohole, kwasy, aldehydy i inne. To, co ich łączy, to ich duża zmienność. To dzięki zdolności do łatwego rozprzestrzeniania się stało się możliwe zastosowanie tych związków w kompozycjach perfum.

Perfumy z kobiecymi feromonami, czym są?


Przedstawicielem organicznych feromonów u dziewcząt jest kopulina. Zwiększa poziom testosteronu we krwi u młodych mężczyzn, powodując podniecenie seksualne.

Mężczyźni wytwarzają następujące substancje:


Androstadienon – uatrakcyjnia w oczach pięknych pań, poprawia ich nastrój. Jeśli stale narażone, jest w stanie znormalizować cykl menstruacyjny pani wokół.
Androsteron daje dziewczynie poczucie bezpieczeństwa i tworzy aurę pewności. Udowodniono, że ten związek wzmacnia działanie innych podobnych do niego.